FAQ Zaloguj
Szukaj Profil
Użytkownicy Grupy
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Rejestracja
Dla niewiedzących
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Forum rozmowy o wszystkim szczególnie o przemyśleniach na temat dresów gotyku larpa itp Strona Główna » Nightwish Tristania Graveworm i inne » Dla niewiedzących
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anubis




Dołączył: 13 Sie 2005
Posty: 40
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Skąd: z piekła

 Post Wysłany: Nie 20:53, 14 Sie 2005    Temat postu: Dla niewiedzących

Ten temat jest poświęcony tym, którzy nic nie wiedzą o metalu i jego gatunkach. Opisze tutaj kilka z nich. Jak chcecie możecie coś dopisać Wink

-Heavy Metal.Gatunek muzyki rockowej, który wyewoluował na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych z hard rocka, acid rocka i blues rocka. Zasadniczą różnicą pomiędzy hard rockiem a metalem jest to, że utwory hardrockowe najczęściej komponowane są w skalach durowych, podczas gdy heavy metalowe niemal wyłącznie w molowych.

Początkowy, lecz już wyraźnie ukształtowany heavy metal, można zaobserwować w muzyce grup Led Zeppelin i Black Sabbath. Co prawda, niektórzy prototypu utworu heavy metalowego upatrują w piosence The Beatles Helter-Skelter, z Białego Albumu lub The Kinks You Really Got Me. Większość jednak krytyków widzi w tym raczej przypadkową zbieżność.

Niejasne jest także pochodzenie nazwy heavy metal. Istnieje tu kilka wersji. Według jednej z nich, pierwszy raz użyto jej w artykule opublikowanym w 1967 w piśmie „Rolling Stone Magazine” na temat muzyki Jimiego Hendriksa, w którym autor charakteryzował brzmienie gitarzysty jako […]heavy metal falling from the sky. Inne źródła odnoszą do opowiadania Williama Burroughsa The Heavy Metal Kid. Wreszcie inni skłonni są wywodzić termin z tekstu piosenki grupy Steppenwolf Born to Be Wild (z filmu Easy Rider), w którym pojawia się fraza heavy metal thunder, w odniesieniu do dźwięku pędzących motocykli. Należy tutaj nadmienić, że w slangu motocyklistów amerykańskich heavy metal jest określeniem na ciężki motocykl Harley Davidson. Istotnym jest w tym zestawieniu słowo heavy. W slangu bitnikow, przedstawicieli oryginalnej rock and rollowej subkultury, termin heavy music – ciężka muzyka, używany był na określenie tych piosenek rockowych, w których wolne tempo połączone było z przesterowanym, bardziej wzmocnionym dźwiękiem gitar. Określenie metalu ciężkiego ukryte jest też w nazwie jednego z zespołów, z którego gatunek się wywodzi. Pomysł zmiany nazwy grupy The New Yardbirds na Led Zeppelin powstał po uwadze Keith Moona z The Who, który muzykę zespołu określił jako go over like a lead balloon – przepływa nad nami jak ołowiany balon. Lead (ołów) występuje tu z zamierzonym błędem ortograficznym.

Bez względu na źródła nazwy, już w połowie lat siedemdziesiątych termin heavy metal był powszechnie używany na określenie najcięższego gatunku hard rock, choć sam styl daleki był wtedy jeszcze od homogeniczności.

Jedną z pierwszych grup grających muzykę heavy metal w jej rozwiniętym już kształcie, była Iron Maiden. W swej symbolice odnosiła się raczej do Black Sabbath niż Led Zeppelin, rozciągając jej granice do ekstremum. Podstawowymi cechami tej muzyki była ostra i dudniąca praca sekcji rytmicznej, dominacja mocno przesterowanej, ostro grającej gitary elektrycznej (u niektórych grup duetu gitar elektrycznych). Największą różnorodność można zaobserwować w rodzaju śpiewu. Wokaliści zaadaptowali wiele różnych stylów – od gardłowego, bardzo szorstkiego, śpiewu – Briana Johnsona z AC/DC, przez wyjący lub mamroczący wokal, aż do śpiewu czystym falsetem – Stratovarius. Do najbardziej znanych grup heavy metalowych tego okresu należały AC/DC, Judas Priest, Motorhead, Blue Öyster Cult czy Nazareth.

Początek lat osiemdziesiątych był okresem wzmożonej popularności stylu, a jednocześnie wyraźnych jego przemian. Muzyka heavy metalowa, będąca ciągle alternatywnym gatunkiem rocka, zaczyna dominować w radio i rodzącej się wtedy telewizji muzycznej. Ma to olbrzymi wpływ na wizualną stronę muzyki, jak i na samo jej brzmienie. Choć początkowo muzyka była ostra i agresywna, następuje stopniowe łagodzenie jej brzmienia. Popularność zyskują takie grupy jak Def Leppard, Bon Jovi, Van Halen, Scorpions oraz te zbliżające heavy metal niemal do popowego standardu, jak Kiss, Alice Cooper, Boston czy Foreigner. Do muzyki wprowadzono chórki, instrumenty klawiszowe, a do scenicznej praktyki choreografię, fantazyjne stroje i makijaż. Styl ten w literaturze angielskiej zwany hair metal, lub big hair metal, ze względu na wielkie tapirowane fryzury noszone przez muzyków, zapewne doprowadziłby do ostatecznego wtopienia się gatunku w rock głównego nurtu, gdyby nie pojawienie się grupy Metallica. Formacja ta przywróciła gatunkowi jego dawną surowość, odzierając ze wszystkich popowych i medialnych naleciałości. Tak w muzyce jak i prezentacji powrócono do korzeni, dodając jednak więcej subtelności i wewnętrznej złożoności. Za Metallicą poszedł cały legion innych grup rockowych, czyniąc heavy metal, coraz częściej nazywany po prostu metalem, jednym z najpopularniejszych i najbardziej żywotnych kierunków we współczesnym rocku. Z czasem też wykształciła się mnogość podgatunków i stylów metalowych.

Heavy metal to nie tylko gatunek muzyczny, lecz także szeroki nurt we współczesnej kulturze masowej. Gatunek w swej sferze tekstowej odnosił się do modnej fantastyki naukowej, fantasmagorii i humoreski opartej na czarnym humorze. Nie stronił też od poruszania treści religijnych, a raczej anty-religijnych, czy w skrajnych sytuacjach – satanistycznych. Także niektóre grupy metalowe zaadaptowały w swych tekstach skrajnie prawicowe, neonazistowskie i szowinistyczne treści. Muzyka heavy metal niemal wyłącznie grana była przez białych muzyków, tak że często kojarzono ją z pewną formą kulturowego rasizmu. Choć satanizm, rasizm i neonazizm stanowiły niewielki margines tego szerokiego nurtu, wielu zaczęło traktować całą muzykę metalową jako skrajny i schyłkowy gatunek muzyki popularnej. Innym aspektem muzyki metalowej była jej tajemniczość i surowość, nieodparcie kojarzącą się z gotykiem.

Rozpatrywanie muzyki metalowej w kategoriach tradycyjnej estetyki jest bardzo trudne i zwodnicze. Jest to sztuka tak w swej treści muzycznej, tekstowej jak i prezentacyjnej – turpistyczna. Twórcy metalowi, poza wczesnym okresem i czasem hair metal, nie dbali o piękno swej muzyki. Bardziej interesującym dla nich było wytworzenie odpowiedniego nastroju, zgodność ze standardem i wykonawcza precyzja.

W czasie największej popularności gatunku, rynek muzyczny został zdominowany przez trzy nurty – popowa nowa fala, rock głównego nurtu i sam heavy metal. Właśnie te dwa ostatnie gatunki przeciwstawiono sobie. Główny nurt reprezentowany przez takie grupy i artystów jak Dire Straits, Sting czy U2 uznano za tzw. inteligentny rock, gdy metalowi nadano miano prymitywnego rocka. Podział taki był bardzo kontrowersyjny, gdyż w swej muzycznej treści heavy metal często był dużo bardziej złożony, niż tzw. inteligentny rock. W muzyce tej łatwo jest odnaleźć wpływy muzyki poważnej, zwłaszcza baroku. Czołowi muzycy metalowi, głównie gitarzyści, przyznawali się do czerpania motywów z Bacha lub Paganiniego. Wiele aranżacji metalowych solówek gitarowych do złudzenia przypomina barokowe aranżacje smyczkowe. Instrumentaliści metalowi często też posiadali znakomite umiejętności techniczne, daleko wyprzedzając muzyków grających inne gatunki rocka czy popu. Z drugiej strony jednak subtelności te były niedostrzegalne dla przeciętnego odbiorcy, który słuchał tej muzyki z powodu czadu lub zadymy.

W latach dziewięćdziesiątych heavy metal ciągle był jednym z dominujących gatunków rocka. Jego popularność spowodowała także to, że inne gatunki i style rocka przejęły pewne cechy muzyki metalowej, głównie agresywność i dynamikę. W porównaniu z raczej delikatną muzyką lat osiemdziesiątych, lata dziewięćdziesiąte są okresem dominacji ciężkiego brzmienia także w obrębie głównego nurtu rocka oraz grunge, który z metalem jest blisko związany.

-Black Metal.To jeden z rodzajów muzyki metalowej. Generalnie bazuje na brzmieniu silnie przesterowanych, szybkich partii gitar, w połączeniu z krzykliwymi, skrzekliwymi wokalami oraz szybkimi partiami perkusji. Zauważalna jest także swoista powtarzalność motywów melodycznych oraz relatywna prostota kompozycyjna utworów. We wczesnej fazie rozwoju produkcje black metalowe charakteryzowały się kiepską produkcją i wręcz niechlujnym brzmieniem. W późniejszym okresie większość zespołów black metalowych zdecydowanie rozwinęła swoje umiejętności muzyczne i powróciła do korzeni muzyki metalowej. W warstwie lirycznej dominują motywy satanistyczne, antychrześcijańskie, pogańskie i okultystyczne. Jedną z form ekspresji gatunku był tzw. corpse paint - specjalny rodzaj makijażu, który potęgował wrażenie demoniczności członków zespołów. W miarę upływu czasu ukształtowało się wiele odłamów black metalu, m.in. pagan metal, viking metal, national socialist, symphonic black metal i wiele innych.

Powszechnie uważa się, że nazwę stylowi dała płyta Black Metal zespołu Venom. Pomimo ogromnego znaczenia jaki dla rozwoju gatunku miał Venom (przede wszystkim poprzez upowszechnienie tematyki satanistycznej oraz maksymalne uproszczenie muzyki) black metal jako styl muzyczny ukształtowały inne zespoły, W latach 80. - Hellhammer, Bathory, Celtic Frost, a w początkach lat 90. szereg grup norweskich (Darkthrone, Mayhem, Emperor, Satyricon).

-Death Metal.jest rodzajem muzyki metalowej. Uznaje się powszechnie, iż wywodzi się on z thrash metalu, który ulegał na początku lat 80-tych zmianom m.in. w wyniku wpływów hardcore'u i speed metalu. Do grona najważniejszych prekursorów tego gatunku często zalicza się Possesed (ich płyta "Seven Churches" często uważana jest za pierwszą wybitnąpłytę death metalową), Death, Morbid Angel, wczesną Sepulturę, Vadera i Slayer (uważanego za zespół thrash metalowy, aczkolwiek przejawiającego tendencje do tworzenia utworów kompozycyjnie deathowych). Muzykę death metalową wyróżnia kilka najczęsciej występujących, charakterystycznych cech:
growl - monotonny, ciężki, często niezrozumiały wokal
ciężkie, zniekształcone brzmienie gitar
szybkie tempo i blast (szybkie uderzenia bębnów)
poruszanie w tekstach tematyki śmierci, degeneracji, człowieczeństwa (również śmierci i degeneracji człowieczeństwa), a także utrzymywanie tekstów w stylistyce gore (nekrofilia, masowe rzezie, itp.)

Powyższa lista nie wyczerpuje ogólnej charakterystyki, ani nie implikuje, iż warunki te muszą zostać spełnione, aby móc zaklasyfikować zespół jako death metalowy.

-Doom Metal. To gatunek muzyki metalowej. Charakteryzuje się ciężkim i powolnym, zazwyczaj psychodelicznym stylem wokalnym oraz ciężkim, walcowatym brzmieniem; dominują średnie i wolne tempa. Teksty utworów poruszają tematy depresyjne, melancholijne, czasem określane jako dekadenckie.

-Folk Metal.Odmiana muzyki metalowej wywodząca się zazwyczaj z black lub death metalu, lecz wykorzystująca w swoim brzmieniu dźwięki i motywy muzyczne charakterystyczne dla regionu, z którego pochodzi dany zespół, choć nie jest to regułą. Najczęściej są to elementy muzyki celtyckiej bądź wzięte ze współczesnych utworów ludowych, jednakże niektóre zespoły własnym sumptem usiłują rekonstruować starożytną muzykę poszczególnych plemion. Istotna jest też warstwa tekstowa, budująca odpowiedni przekaz (nieraz pogański) i nastrój. Elementy ludowe inkorporowane są w różnym stopniu; tak szwedzki Otyg tworzy folk utylizując elektryczne gitary i skrzypce, niemieckie In Extremo skrzyżowanie muzyki dawnej z metalem, a fiński Finntroll "polka-metal" używając tradycyjnych instrumentów. Styl ten rzadko kiedy wychodzi poza Europę i Amerykę Północną z wyjątkiem niektórych zespołów południowoamerykańskich (np. nagrania Sepultury) i indyjskich (m.in. Rudra).

-Gothic Metal. Jest rodzajem muzyki metalowej. Charakterystyczną cechą metalu gotyckiego jest kobiecy śpiew, często operowy oraz melancholijny nastrój utworów. Teksty piosenek są zazwyczaj lirykami dotyczącymi świata fantazji, snów i marzeń, uczuć, okultyzmu, magii oraz satanizmu - można je nazwać poezją śpiewaną. Inną charakterystyczną cechą tego rodzaju muzyki są melodyjne dźwięki instrumentów klawiszowych, które w połączeniu z kobiecym śpiewem dają muzykę podobną do kościelnej. Metal gotycki przyczynił się do podziałów w tzw. subkulturze gotyckiej, słuchający goth metalu uważają się za gotów i identyfikują się z tą subkulturą, istnieje pewna trudność w zakwalifikowaniu zespołu do tego nurtu w muzyce, gdyż gdy tylko usłyszy się sopran czy tez instrumenty klasyczne kwalifikuje się to do gothic metalu czasem błędnie.

-Grind-Core.Styl w muzyce rockowej będący wypadkową stylów: death metal/thrash metal z początku jego istnienia, hardcore i wczesnego punkrock.

Cechuje się dużą szybkością, niewielkim skomplikowaniem kompozycyjnym i prostotą poszczególnych partii instrumentów (zazwyczaj są to dwie gitary, perkusja, gitara basowa i wokal), natomiast w warstwie wokalnej głębokim growlem, który czasami przeplatany jest krzykami i wrzaskami(wokal często przesterowany i modulowany do nieludzkich dźwięków). Grindowe kawałki sa najczęściej dość krótkie i intensywne (np. utwór "You Suffer" kapeli Napalm Death został w Księdze rekordów Guinessa zapisany jako najkrótszy utwór muzyczny - około 1 sekundy). Albumy grindcorowe cechuje duża liczba utworów (kapela Anal Cunt na jednym CD zarejestrowała 1000 utworów). Tematyka zespołów grindowych jest bardzo zróżnicowana, często obsceniczna - dotyczy gwałtów, mordów, chorób, ale także polityki i problemów społecznych (mincecore).

Powstanie tego gatunku datuje sie na lata 80. XX wieku. Nazwa grindcore została wymyślona prawdopodobnie przez perkusistę pionierskiego w tym stylu zespołu Napalm Death. Od początku zaczęto wyróżniać dwa nurty w stylu grind: polityczny (mincecore), poruszający problemy współczesnego świata, muzycznie jest w miarę lekki i ma podobieństwa z crustpunkiem, reprezentowany m.in. przez zespoły Brutal Truth, Napalm Death i Agathocles, Cauterized i tzw. gore'owy (Goregrind), opisujacy krwawe i odrażające historie, niekiedy prawdziwe reprezentowany m.in. przez wczesny Carcass i Repulsion.

Grind z czasem ewoluował, wykształcając szereg podgatunków, jak chcociażby cybergrind (np. Libido Airbag, Fuck... I'm dead), deathgrind (np. Suffocation, Cattle Decapitation), crustgrind (np. późniejsze Sanitys Dawn), pathogrind (np. County Medical Examiners, grind'n'roll (łączący elementy grindu z hardrockiem w stylu np. Motorhead, np. Blood Duster, Neuropathia).

Muzyka grind inspirowała i nadal inspiruje twórców innych gatunków muzyki, związanych przede wszystkim ze sceną metalową. Na styku death metalu i grind'u powstał gatunek nazwany brutal death metal, bardzo zbliżony (szczególnie pod względem intensywności) do grind'u, ale bardziej od niego wyrafinowany technicznie. Ciekawy konglomerat grind'u, death metalu i hardcore'a zaprezentował francuski zespół Zubrowska.

-Metal-Core.Jest gatunkiem muzyki łączącym w sobie elementy metalu i hardcore'u. Hardcore wyewoluował z łagodniejszego i mniej ekstremalnego punku, z czasem jednak muzycy tego nurtu zaczęli interesować się thrash metalem, który też, poniekąd, korzeniami sięgał punk rocka. Metalcore stanowił połączenie ciężkich riffów, prostoty wykonania i agresji połączonej z szybkością. Pierwsze zespoły metalcore'owe, jak DRI czy bliższy metalowi Wehrmacht określa się również mianem oldschool thrash metalu. Dzisiaj gatunek ten uległ zkomercjalizowaniu i brnie w stronę nu metalu i nowofalowych brzmień typowych dla dzisiejszych zespołów młodzieżowych jak Limp Bizkit. Teksty początkowo zajmowały się tą samą tematyką, co teksty zespołów thrashmetalowych, głównie pod względem politycznym i socjologicznym, były również nieco bardziej humorystyczne i bardziej punkowe. Cięższe zespoły, inspirujące się brutalnymi odmianami deathmetalu jak Napalm Death określa się mianem grindcore. Stanowi on rozwinięcie deathmetalu.

-Nu Metal.Zaliczany do metalu gatunek, ze względu na ciężkie brzmienie gitar, uniemożliwiające zaklasyfikowanie do rocka. Jednak tak naprawdę gatunek ten z metalem ma niewiele wspólnego - tematycznie nic, najczęściej traktuje on tak jak rock o życiu, problemach, często też o polityce (patrz Clawfinger). Można powiedzieć, że to całkiem odrębna dziedzina muzyki, lub (już prędzej niż metalu) odmiana rocka.

-Power Metal.Jest gatunkiem muzyki metal wywodzącym się z Niemiec. Grają go m.in. takie zespoły jak Helloween, Blind Guardian, Rhapsody, HammerFall, czy Grave Digger. Charakteryzuje się on bardzo melodyjnym wokalem i szybką pracą sekcji rytmicznej. Początkowo power metal grało tylko kilka zespołów, które zdobyły popularność w Niemczech i Japonii. W latach 90. pojawiła się nowa fala wykonawców, na czele której stoją HammerFall ze Szwecji czy Sonata Arctica z Finlandii. Power metal zyskał dzięki nim wielką popularność w Skandynawii i innych regionach Europy, w tym w Polsce. Jest on silnie zakorzeniony w starej tradycji muzyki metalowej i przyczynia się do odrodzenia klasycznych odmian metalu. Początków power metalu należy doszukiwać się w dwuczęściowym albumie studyjnym Helloweenu pt. "Keeper of the Seven Keys".

-Progresywny Metal.To nurt muzyki metalowej (rockowej), podgatunek rocka neoprogresywnego charakteryzujący się nowatorstwem brzmienia, rozbudowanymi utworami, zmiennym rytmem, melodią i klimatem oraz wirtuozerią wykonania.

Utwory z tego gatunku cechują się czerpaniem z różnych stylów muzycznych: fussion, blues, rock, death metal czy z muzyki klasycznej. Początków gatunku można się doszukiwać w twórczości takich zespołów, jak King Crimson czy Rush.

-Trash Metal.Odmiana heavy metalu (NWOBHM) będąca połączeniem jego cech charakterystycznych i cech punk rocka, mająca swój początek w latach 80. XX wieku. Fuzja tych dwóch gatunków dała w efekcie bardzo szybkie i brutalne kompozycje charakteryzujące się (początkowo) prostymi aranżacjami, agresywnym wokalem, dźwięcznymi solówkami oraz częstymi zmianami rytmu, jak i perkusją przełamujacą rytm.

Z upływem czasu muzyka zespołów uważanych za prekursorów tego gatunku podążyła w różnych kierunkach.

Thrash metal zaliczany jest do szerszego nurtu muzyki rockowej.

-Viking Metal.Podgatunek black metalu, zapoczątkowany wydaniem w 1990 roku płyty studyjnej "Hammerheart", przez szwedzka grupę blackmetalową Bathory (Quorthon). Charakteryzuje się interpretacją nordyckich pieśni folkowych na utwory gitarowe (grupy Storm, Nydvind) czy mocnym, blackmetalowym brzmieniem z elementami germańskiej muzyki dawnej (grupy Windir, Menhir); tekstami mówiącymi o dawnych czasach świetności skandynawskiego ludu, honorze, walce i chwale.

I to wszystko Smile.



Łe rewelacja cała encyklopedia metalu ale napisz skąd to wziołeś niechcemy łamać praw autorskich ok? A tak przy okazji to jest cudo !!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil


Post został pochwalony 0 razy
 Powrót do góry »
Zobacz profil autora
Anubis




Dołączył: 13 Sie 2005
Posty: 40
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Skąd: z piekła

 Post Wysłany: Pon 17:36, 15 Sie 2005    Temat postu:

Z wolnej encyklopedii która się zwie Wikipedia Very Happy

Adres to [link widoczny dla zalogowanych] Cool


Post został pochwalony 0 razy
 Powrót do góry »
Zobacz profil autora
Morund




Dołączył: 13 Sie 2005
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Skąd: Ze strony dobra

 Post Wysłany: Pon 18:44, 15 Sie 2005    Temat postu:

Jak na to patrze to jestem ciekaw kto przeczyta całość... Razz No ja nie...

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM ADMIN


Post został pochwalony 0 razy
 Powrót do góry »
Zobacz profil autora
Anubis




Dołączył: 13 Sie 2005
Posty: 40
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Skąd: z piekła

 Post Wysłany: Wto 10:53, 16 Sie 2005    Temat postu:

Ja przeczytalem Very HappyVery HappyVery Happy

Post został pochwalony 0 razy
 Powrót do góry »
Zobacz profil autora
Szatan_666




Dołączył: 18 Sie 2005
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 4/5

Skąd: Piekło

 Post Wysłany: Nie 18:41, 21 Sie 2005    Temat postu:

Nieźle nieźle, ale czytać się nie chce
+1

Leń Twisted Evil <-- Mod


Post został pochwalony 0 razy
 Powrót do góry »
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Forum rozmowy o wszystkim szczególnie o przemyśleniach na temat dresów gotyku larpa itp Strona Główna » Nightwish Tristania Graveworm i inne » Dla niewiedzących
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach




Solaris phpBB theme/template by Jakob Persson
Copyright © Jakob Persson 2003

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group